Naazima Rahimbaks (33) is moeder van drie kleine kinderen (5, 3 en 1 jaar). Dat is altijd al pittig, maar zeker als je zelf een licht verstandelijke beperking hebt en onzeker bent over je rol als moeder. Doordat de begeleiders steeds bleven benoemen dat ze het goed deed, kreeg ze meer zelfvertrouwen. Nu woont ze voor het eerst helemaal zelfstandig in een eigen ruime woning in de gemeente Zoetermeer. Gezinsbegeleider Marieke Regeer: “Zo zou je het graag voor iedereen willen.”

Naazima woonde tot voor kort op locatie het Haagsebos in Zoetermeer waar 24 uur per dag begeleiding beschikbaar is. Ze vond het moeilijk om hulp te vragen (want ‘dan zien ze mij misschien wel als een slechte moeder’) en had vooral bevestiging nodig als het ging over de opvoeding van haar kinderen. Haar derde kindje is op het Haagsebos geboren. “Ik vroeg alleen om hulp als ik het echt nodig had; ik probeerde zoveel mogelijk zelf op te lossen. Maar soms wist ik gewoon even niet hoe ik met het gedrag van mijn zoon van 3 jaar, die soms erg kan schreeuwen en huilen, om moest gaan. Of eigenlijk weet ik het wel, maar het wordt me dan soms te veel.”
Door gesprekken met haar begeleiders, kreeg ze de bevestiging dat ze het goed deed en kon ze weer verder. “Wij hebben haar geleerd om eerder aan de bel te trekken, zegt Marieke. “Wij lieten haar keer op keer merken dat het niet erg is om hulp te vragen; dat wij daar geen oordeel over hebben en het juist heel knap vinden hoe ze het allemaal doet.”
HouVast gaat uit van het positieve
Middin gebruikt bij gezinsbegeleiding de methode HouVast: hierin wordt steeds benadrukt wat er goed gaat en kijk je pas daarna samen met de ouder(s) wat er beter kan en waar iemand hulp bij nodig heeft. Door steeds het positieve te benoemen, krijgen ouders meer zelfvertrouwen in hun eigen kunnen. “Ik vond het altijd best lastig om consequent te zijn naar de kinderen. Daar ben ik nu wel in gegroeid,” zegt Naazima trots. “Ik gaf vaak toe aan de kinderen en ging dan speelgoed of snoep kopen. Maar dat doe ik nu niet meer. Ik kreeg namelijk tips van de begeleiders, die mij thuis observeerden. ‘Nee is nee’, heb ik nu ook geleerd.” Marieke vult aan: “Door haar steeds te bevestigen in haar gedrag, hebben we haar kracht laten zien en daardoor is ze sterker geworden.”
Gemeente Zoetermeer biedt woningen met voorrang voor kwetsbare mensen
Ze is nu blij met de hulp die ze kreeg: “Ik vond het fijn dat ze er voor me waren als ik ze nodig had. Ik heb veel aan hun tips en adviezen gehad. Ik heb geleerd om consequent te zijn zonder me schuldig te voelen. En om hulp te vragen als ik ergens mee zit.” Sinds kort heeft ze zo weinig hulp nodig, dat ze nu de stap kan maken om helemaal zelfstandig te gaan wonen. Via de gemeente Zoetermeer en met hulp van Middin heeft ze nu een eigen woning gekregen. Dit is een zogenoemde convenantwoning: Zoetermeer stelt per jaar 64 woningen met voorrang beschikbaar voor kwetsbare mensen. Als het nodig is, kan ze altijd een beroep doen op ambulante gezinsondersteuning en begeleiding voor zichzelf.
Voor Naazima is het vindt het heel spannend, maar heeft er ook veel zin in. Eindelijk een huis voor haar zelf en haar drie kinderen!